Pary starające się miesiącami/latami o dziecko chwytają się każdej metody, która pozwoli im na upragnioną ciążę. Jednym ze sposobów jest zapłodnienie in vitro. Jak wygląda zabieg i jak się do niego przygotować?

Szacuje się, że co 5 para w Polsce bezskutecznie stara się o dziecko. Sytuacja nie jest dla par komfortowa. Rodzi frustrację, gniew i zniechęcenie. W Polsce z zabiegu in vitro korzysta kilkanaście par rocznie. Na świecie, dzięki tej metodzie urodziło się już ponad 8 milionów dzieci!

Zapłodnienie in vitro – od czego zacząć?

In vitro oznacza dosłownie „w szkle”. Do zapłodnienia dochodzi w warunkach laboratoryjnych, w wyniku połączenia gamety męskiej i żeńskiej.Zapłodnione komórki jajowe rozwijają się w zarodki, które następnie umieszcza się w macicy, gdzie rozpoczyna się ciąża.

O niepłodności mówimy wtedy, kiedy para bezskutecznie stara się o dziecko od minimum roku, regularnie współżyjąc i nie stosując środków antykoncepcyjnych. Jeśli po roku starań, nie udało się parze zajść w ciążę, powinna się zgłosić do lekarza zajmującego się leczeniem niepłodności.

Podczas pierwszej wizyty, na której powinni być obecni oboje partnerzy, lekarz przeprowadza dokładny wywiad medyczny. Przeprowadza również badanie narządów rodnych kobiety i zleca partnerom badania.

Samo przyjście do kliniki leczenia niepłodności nie jest równoznaczne z poddaniem się zabiegowi in vitro. Dopiero po zweryfikowaniu wszystkich możliwych ścieżek terapeutycznych, rozważa się przeprowadzenie zapłodnienia pozaustrojowego.

Wskazaniem do in vitro jest uszkodzenie jajowodów u kobiet, obniżona rezerwa jajnikowa , endometrioza, zaawansowany wiek, nieprawidłowe parametry nasienia, przedwczesna menopauza.

Zapłodnienie in vitro – pobranie komórek jajowych

Kiedy zapadnie decyzja o podejściu do zabiegu in vitro, lekarz dobiera tzw. protokół stymulacji, czyli ustala indywidualny plan podawania leków hormonalnych, dzięki którym możliwe będzie uzyskanie u pacjentki od kilku do kilkunastu komórek jajowych.

Farmakologiczna stymulacja jajników trwa 8 – 10 dni i przebiega pod stałą obserwacją lekarza. We właściwym momencie decyduje on od pobraniu komórek jajowych. Zabieg przebiega w znieczuleniu ogólnym , pod stałą kontrolą anestezjologa. Zabieg pick-up, czyli pobrania komórek jajowych trwa około 15 minut. W tym samym czasie partner oddaje swoje nasienie. Para może zdecydować się również na pobranie nasienia od dawcy z banku spermy.

zapłodnienie in vitro

Zapłodnienie in vitro – transfer zarodków

W warunkach laboratoryjnych komórki jajowe łączone są z plemnikami. Dochodzi do tego w specjalnym inkubatorze, zapewniającym zbliżone do naturalnych, warunki. Na tym etapie najwięcej pracy mają embriolodzy, którzy dokładnie analizują, które embriony podać kobiecie podczas transferu.

Pacjenci cały czas są informowani o tym, jak rozwijają się ich zarodki. Najlepiej rokujący zarodek lub zarodki są transferowane do macicy. W 5. dobie po zapłodnieniu dokonuje się transferu do macicy. W jamie macicy umieszczane są jeden lub dwa zarodki.

W pierwszych dniach po transferze, zaleca się, aby pacjentka unikała stresu lub nadmiernej aktywności fizycznej. Ponadto zaleca się brak współżycia. Po 12 dniach od transferu, pacjentka może wykonać badanie HCG, które wskaże, czy doszło do rozwinięcia się ciąży. Potwierdzenia ciąży dokonuje się w 5 tygodniu po transferze.

zapłodnienie

Zapłodnienie in vitro – skuteczność

Cała procedura in vitro, wraz z przygotowaniem trwa od 2 do 3 miesięcy. Sukces tej metody głównie zależy od indywidualnych uwarunkowań i stanu zdrowia pacjentów.

Lekarz na podstawie wyników badań, jest zazwyczaj w stanie stwierdzić jakie są szanse na zajście w ciążę przy zastosowaniu tego rozwiązania. W niektórych przypadkach konieczne są 2 – 3 podejścia do zapłodnienia in vitro. Nie jest to regułą, jednak warto mieć to na uwadze wybierając metodę pozaustrojowego zapłodnienia.

Po ewentualnym niepowodzeniu, lekarz może zmienić leczenie, by zwiększyć szansę na ciążę.

Obecnie zabieg in vitro nie jest refundowany z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednak wiele samorządów oferuje programy miejskiego dofinansowania do zapłodnienia in vitro.

Obecnie refundacja in vitro obowiązuje m.in. Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie, czy w mniejszych miastach jak np. Chojnice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here