Okres ciąży jest wyjątkowym czasem wyciszenia i poznania możliwości własnego ciała. Dla wielu kobiet jest to najlepszy stan w życiu, gdy czują, że dokonują niemożliwego. Niektóre z kobiet chcą dzielić się tym doświadczeniem dokumentując swój stan za pomocą fotografii oraz wpisów na blogach internetowych. W dobie tryumfu mediów społecznościowych większość pań może pokazywać jak wyglądają każdego dnia i opisywać swój stan. Czasami jest on nerwowy, czasami euforyczny…

Niektóre z kobiet zdecydowały się pokazać poród na żywo

Z pewnością jest to niezwykle edukacyjne dla lekarzy i studentów, jednak takie działanie spotkało się z pewną krytyką na całym świecie. Wiele osób twierdzi, że takie działanie jest dość kontrowersyjne. Kobieta w ciąży jest już przyzwyczajona do swojego stanu i wyglądu, a także przygotowana psychicznie na to co ma nastąpić po trzecim trymestrze. Wielu obserwatorów mediów społecznościowych nie jest na to przygotowana, a ich komentarze nie pozostawiają złudzeń. Dlaczego panie decydują się na taki krok? Odarcie się z intymności i wystawienie na lincz publiczny mogą spowodować wielkie zmiany w psychice, która w tym okresie jest bardzo krucha.

poród

Właśnie z tego powodu warto się zastanowić nad tym co powinni inni widzieć, a co zachować tylko dla siebie. Oczywiście transmisję z tego wydarzenia można udostępnić innym ludziom, jeżeli ma się pewność, że są oni przygotowani na tego typu widok. W końcu sam poród jest dość traumatyczny zarówno dla matki, jak i osób asystujących. Są jednak sytuacje, gdy bliscy chcą być przy nim, a nie mają ku temu żadnej możliwości. Dla nich są zarezerwowane możliwości przyglądania się narodzinom w wersji online. Pewnie w tym momencie wiele osób zacznie się zastanawiać jakim cudem ojciec może nie być obecny przy porodzie jeżeli tego chce…

Niestety życie bywa nieprzewidywalne, a niektóre sytuacje nas zaskakują. Otóż narodziny nigdy nie są idealnie zaplanowane w czasie. Wyjątkiem jest cesarskie cięcie, jednak powinno być ku temu wskazanie. Wiele mam tylko przypuszcza kiedy maluszek przyjdzie na świat, jednak nie wie kiedy tak naprawdę zacznie się poród. Zresztą bardzo wiele narodzeń to narodziny wcześniaków potrzebujących wsparcia lekarskiego oraz specjalistycznych sprzętów umożliwiających przetrwanie w nowych warunkach. W tym samym czasie ojcowie mogą być setki, jak nie tysiące kilometrów poza granicami państwa. Wykonując pracę w innym kraju trudno natychmiast przemieścić się do szpitala gdzie odbywa się poród, aby wesprzeć matkę swojego dziecka w tych bolesnych i ciężkich chwilach.

Czasami jednak wystarczy psychiczna obecność oraz jednoczesne wspólne przeżywanie cudu narodzin. Wirtualne transmisje umożliwiają to co jeszcze kilkanaście lat temu było niemożliwe. Dzisiaj możemy skorzystać z technologii, która pozwala na bycie blisko chociaż ciałem jest się wciąż daleko. Poród jest wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ po huśtawce nastrojów, nerwowości, płakaniu z byle jakiego powodu lub bez niego, dolegliwościach gastrycznych i problemach z poruszaniem przychodzi okres rozwiązania. Panie i panowie przeżywają to nieco inaczej, jednak dla każdego rodzica jest to coś wyjątkowego.

kobieta w ciąży

Oczywiście z racjonalnych powodów tatusiowie podchodzą z dystansem do tego co dzieje się z ciałami ich kobiet, jednak mocno im kibicują. Takie wsparcie jest czasami bardzo ważne i motywuje do dalszego wysiłku. W końcu narodziny są bardzo męczące i wymagają od kobiety ogromnej siły fizycznej oraz psychicznej. Samo dziecko swoim krzykiem oznajmia, że poród jest niemal zakończony, a okres ciąży skończony. Zaczyna się nowy etap, który będzie trwał do końca życia. Po porodzie wiele pań jest wykończonych i nie ma siły nawet na zajęcie się swoim maluchem.

Dodatkowo czeka je kolejny poród, tym razem łożyska. Po samym procesie narodzin jedną z najbardziej widocznych zmian jest pozbycie się ogromnych wymiarów brzucha wypełnionego wodami płodowymi i dzieckiem. Mimo to kobiety nadal przez pewien czują się ociężałe, a jednocześnie odczuwają silne bóle związane z samym porodem. Przez jakiś czas mają problem z najprostszymi czynnościami, dlatego konieczna jest pomoc bliskich w tych pierwszych tygodniach życia maluszka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here