Zbliża się wiosna, a wraz z nią prace porządkowe i remontowe na naszych posesjach. Wiele osób decyduje się, by odświeżyć elewację budynku w czasie sezonu wiosenno-letniego. Problem pojawia się w chwili, kiedy chcemy dostosować kolor ścian do już położonego dachu. Najbardziej popularne są w naszym kraju dachy koloru czerwonego i jego odcieni, jednak czasami fundujemy sobie dach innego koloru, np. brązowego.

Wtedy pojawia się pytanie: jaki kolor elewacji do brązowego dachu?

Kolor elewacji i kolor dachu powinny współgrać ze sobą, gdyż wtedy cały budynek będzie wyglądał pięknie i będzie stanowił zgraną całość. Musimy też wziąć pod uwagę, że malujemy dom na kilka lat, nie jest to mała inwestycja, by przeprowadzać ją co roku, więc trzeba się nad tym dobrze zastanowić. Warto rozpocząć od przeglądania prospektów firm produkujących zarówno farby elewacyjne, jak i dachy.

Warto tam spojrzeć, bo czasami podpowiadają nam już gotowe rozwiązania kolorystyczne i nie musimy specjalnie kombinować, a zyskujemy też pewność zgrania kolorów. Jeśli jednak nie chcemy korzystać z podpowiedzi, a sami zdecydować o wyglądzie naszego domu, można też zaopatrzyć się w próbki farb różnych firm i próbować je dopasowywać do naszych potrzeb. Czasami wystarczy przemalować w niewidocznym miejscu kawałek elewacji, by zyskać pewność, czy kolor jest odpowiedni, czy może należy go zmienić.

dach domu

Więc jaki kolor elewacji do brązowego dachu? Na pewno będzie nam pasował kolor biały, gdyż pasuje on do wszystkiego. Odcienie kremowe bieli też będą bardzo na miejscu. Jeśli jednak uważamy, że biele i kremy są zbyt pospolite musimy szukać dalej. Warto wtedy spojrzeć w stronę szarości, ale musimy zwrócić też uwagę, by nie były one zbyt ciemne, gdyż zaciemnią nam cały dom. Brązowe dachy są raczej w ciemniejszych tonacjach, więc po dodaniu szarości elewacji efekt może nie być zadowalający. Ważne jeszcze przy doborze kolorystki jest otaczający dom pejzaż oraz w jakim kierunku dom jest skierowany – południe czy północ. Od tego zależy, czy można wybrać jaśniejsze czy ciemniejsze kolory elewacji.

A co z popularnymi na elewacjach beżami do brązowego dachu?

Nie są one zbyt pasujące, bo cały budynek zleje nam się w jedną bryłę. Zniknie nam wtedy tak pożądany przy dobrze koloru elewacji i dachu efekt kontrastu. Do dopasowania do brązu zwróćmy więc uwagę na paletę zieleni – obojętnie czy ciepłych czy zimnych odcieni – groszkowych, neonowych, bardziej żółtawych. Pamiętajmy jednak, że intensywne kolory farb zewnętrznych po kilku sezonach ulegają korozji – z powodu deszczu i słońca płowieją lub się zmywają, mimo że producenci zapewniają inaczej, Jeśli więc chcemy cieszyć się każdego sezonu soczystym kolorem, musimy przemalowywać elewację co kilka lat. Odpowiednio jednak dobrania zieleń rozświetli nam budynek i sprawi, że ciemny brązowy dach, będzie jeszcze efektowniejszy.

jaki kolor elewacji

Jaki kolor elewacji do brązowego dachu? Często pada to pytanie w chwili, kiedy chcemy, by nasz dom był wyjątkowy. O wyjątkowości świadczy już wybór koloru dachu, więc warto się zastanowić nad niespotykanym często kolorem elewacji. Rzadko pojawiają się błękity, fiolety, róże i czerwienie, czyli kolory intensywne. Musimy jednak bardzo uważać z takim dopasowaniem kolorystycznym, by nasz dom nie stał się kiczowaty, ani tez by nie okazało się, że brąz dachu gryzie się z wybranymi przez nas kolorami elewacji. Warto wtedy zrobić symulację kolorystyczną w oprogramowaniu projektowym, byśmy mogli zobaczyć, czy kolory są dopasowane.

Przy doborze kolorystyki elewacji budynku i dachu zastanówmy się na czym nam zależy, czy chcemy by nasz dom był kontrastowy względem otaczającej przyrody, czy bardziej by się w nią wtapiał. Czy zależy nam na efekcie wow, czyli by dom był widoczny z daleka, czy jednak wolimy, by był bardziej ukryty i niekoniecznie od razu rzucający się w oczy?
Jaki kolor elewacji do brązowego dachu? To pytanie jest ważne, bo na pewno zaważy na lata nad wyglądem naszej posesji. Powinniśmy o tym pomyśleć, jeśli nie chcemy wydawać co roku pieniędzy na zmianę koloru, kiedy nie jest to konieczne ze względu na zniszczenie elewacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here