Pajączki na nogach – zwane również teleangiektazjami – to poszerzenia drobnych śródskórnych naczyń krwionośnych widoczne w postaci cieniutkich niebieskich lub czerwonawych linii. W większości przypadków poszerzone naczynka na nogach to jedynie problemem estetyczny. Czasami jednak współwystępują z różnymi chorobami.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są czynniki ryzyka pękających naczynek,
  • jakie są rodzaje pękających naczynek,
  • na czym polega laserowe zamykanie naczynek.

Pajączki na nogach to poszerzone, popękane śródskórne naczynia krwionośne, określane również mianem teleangiektazji lub wenulektazji. Na wczesnym etapie pękające naczynka są pojedyncze, ale wraz z rozwojem problemu łączą się i tworzą skupiska przypominające sieć pajęczą lub korony drzew. Mogą występować w zasadzie na każdej części nóg, ale najczęściej są umiejscowione wachlarzowato po zewnętrznej stronie uda. Pękające naczynka na nogach miewają kolor niebieski, granatowy, czasami również czerwony.

Pajączki na nogach – czynniki ryzyka

Nie można jednoznacznie stwierdzić, jakie są przyczyny powstawania pajączków. Przypuszcza się jednak, że są one skutkiem wrodzonych nieprawidłowości zastawek żylnych i/lub niewłaściwego funkcjonowania ścian żylnych. Pękające naczynka częściej występują u kobiet – wśród czynników ryzyka wymienia się m.in. ciążę, stojący i siedzący tryb życia, wyczerpującą pracę fizyczną, a także nadwagę i otyłość.

W większości przypadków pajączki na nogach są jedynie defektem kosmetycznym, choć bywają również pierwszym objawem niewydolności żylnej. Z tego względu osobom ze stwierdzonymi pajączkami zleca się wykonanie USG dopplerowskiego, w trakcie którego można ocenić przepływ krwi przez naczynia oraz określić ryzyko występowania żylaków. Zdarza się także, że pękające naczynka współwystępują z pewnymi chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak:

  • zespół Sturge’a-Webera,
  • choroba Rendu-Oslera-Webera,
  • marskość wątroby,
  • zespół CREST.

Pękające naczynka – rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów pajączków na nogach:

  • teleangiektazje samoistne – zlokalizowane płytko pod skórą, o szkarłatnej barwie i średnicy około 0,1 mm; występują zazwyczaj u kobiet powyżej 40. roku życia, nie stwierdza się obecności żyły odżywczej,
  • teleangiektazje izolowane – nie towarzyszą im żadne objawy niewydolności żylnej, ale są zaopatrywane przez główne naczynie odżywcze; można je leczyć przez wyłączenie takiego naczynia z krwiobiegu,
  • teleangiektazje wtórne – mają siny odcień, na pierwszy rzut oka mogą przypominać niewielkie krwiaki; są skutkiem wcześniejszych prób leczenia chirurgicznego lub skleroterapii.

Laserowe zamykanie naczynek

Istnieje wiele metod leczenia pajączków na nogach, ale jedną z najskuteczniejszych jest wykonywane w klinice Estell w Warszawie laserowe zamykanie naczynek. Zabieg przeprowadza się z wykorzystaniem lasera wyposażonego w głowicę neodymową-yagową. Światło emitowane przez głowicę jest kierowane w ściśle określony punkt i absorbowane przez znajdujący się w czerwonych krwinkach barwnik. Pod wpływem ciepła z tkanki naczynia odparowuje woda – zostaje ono wysuszone, a jego ścianki stopniowo zapadają się i są w naturalny sposób wchłaniane przez organizm.

Laserowe zamykanie naczynek jest bardzo skuteczną metodą – jeśli zmian jest niewiele i nie są one zbyt rozległe, może wystarczyć jeden zabieg, choć oczywiście zdarza się, że potrzeba ich więcej (zazwyczaj trzech na przestrzeni kilku miesięcy). Zabieg jest bezpieczny, nie powoduje dyskomfortu, a dodatkowo głowica neodymowo-yagowa pozwala na wykonanie go w krótszym czasie w porównaniu do innych laserów. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu chłodzenia skóra jest też skutecznie chroniona przed poparzeniami.

Pajączków na nogach można się pozbyć – pomoże w tym nowoczesna medycyna estetyczna. Warto więc zgłosić się do lekarza i rozprawić się ze swoim problemem!

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Teleangiektazja

https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki

https://podyplomie.pl/chirurgia/14777,metody-leczenia-teleangiektazji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here