Należy mieć świadomość, że w zdecydowanej większości przypadków, gdy dana kobieta zajdzie w ciążę podczas zażywania pigułek antykoncepcyjnych lekarze wychodzą z założenia, że nie zostały one odpowiednio stosowane. Koniecznie jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że najnowsze badania dowodzą, iże w niektórych przypadkach geny przedstawicielki płci pięknej mogą doprowadzić do nieplanowanej ciąży nawet wtedy, gdy antykoncepcja jest właściwie aplikowana.

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Z badania opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie „Obstetrics & Gynecology” jednoznacznie wynika, że w trakcie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej panie posiadające bardzo rzadką wersję genu o nazwie CYP3A7*1C wykazują tendencję do obniżania poziomu hormonów we krwi. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że są one niezbędne go tego, by mogła zadziałać ochrona przed ciążą.

Nie wszystkie przedstawicielki płci pięknej mają oczywiście świadomość, ze wspomniany wcześniej wariant genu CYP3A7*1C doprowadza do kodowania enzymu wątrobowego, który jest przeważnie aktywny tylko i wyłącznie u płodów. Ponadto należy zaznaczyć, że jest wyłączany już przed urodzeniem. Warto wspomnieć, że u niektórych osób będzie on aktywny. Przyczynia się to do stosunkowo szybkiego rozkładu hormonów znajdujących się w antykoncepcji. Należy do nich zaliczyć progesteron oraz estrogen. Koniecznie trzeba mieć także świadomość, że według naukowców właśnie przez omówioną sytuację u kobiet dochodzi do zwiększonego ryzyka zajścia w ciążę. Szczególnie, gdy panie zdecydowały się na stosowanie bardzo niskich dawek antykoncepcji hormonalnej.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jeszcze do niedawna, gdy przedstawicielki płci pięknej zachodziły w ciążę podczas stosowaniu różnego rodzaju antykoncepcji hormonalnej, lekarze wychodzili z założenia, że do sytuacji doszło przez błąd kobiety.

kobieta

Przedstawiony przykład pokazał jednak jednoznacznie, że lekarze powinny słuchać swoich pacjentów, a następnie bardzo poważnie zastanowić się, czy w ich genach przypadkiem nie ma czegoś, co mogłoby przyczynić się do nieplanowanej ciąży.

Naukowcy są jednak zdania, że cały czas będą konieczne badania, by potwierdzić uzyskane wnioski. Ponadto koniecznie trzeba mieć świadomość, że część naukowców jest zdania, że istnieją również inne geny, które mogłyby przyczynić się do zwiększenia ryzyka niepowodzenia antykoncepcji hormonalnej.

W jaki jednak sposób zostało przeprowadzone omówione badanie?

Warto zdawać sobie sprawę, że naukowcy dokonali bardzo dokładnego przeanalizowania danych, które zostały uzyskanie z badań ponad 350 zdrowych przedstawicielek płci pięknej w wieku około 22 lat. Należ także koniecznie zaznaczyć, że wspomnianym kobietom wszczepiono implant antykoncepcyjny przez przynajmniej jeden rok.

Nie wszystkie kobiety oczywiście wiedzą, że wspomniane wcześniej urządzenie uwalnia stałą dawkę hormonu, czyli progesteronu w celu zapobiegnięcia ciąży. Warto również zaznaczyć, że naukowcy podjęli decyzję o zbadaniu pań z implantem, by upewnić się, że każda z nich otrzymywała stałą dawkę hormonów, a także zmniejszało się ewentualne ryzyko, że jedna z przedstawicielek płci pięknej pominęła tabletkę.

tabletki antykoncepcyjne

Ponadto autorzy omawianego badania doszli do jednoznacznego wniosku, że około 5% uczestników badania (18 kobiet), które posiadały wspomniany wcześniej gen CYP3A7 miały przeciętnie o 23% niższy poziom antykoncepcyjnych leków hormonalnych we krwi w porównaniu do przedstawicielek płci pięknej ze zdecydowanie częściej spotykanym wariantem genu.

Środki antykoncepcyjne

Koniecznie należy mieć świadomość, że hormonalne środki antykoncepcyjne zaliczane są do zdecydowanie najczęściej przepisywanych leków w Stanach Zjednoczonych. Liczne badania jednoznacznie potwierdzają, że charakteryzują się one 99% skutecznością. Nie wszystkie panie zdają sobie sprawę, że każdego roku 9% pań przyjmujących pigułki antykoncepcyjne zachodzi w ciążę. Jeszcze do niedawna wychodzono z założenia, że jest to efektem pominięcia przez przedstawicielki płci pięknej tabletek.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala22/domains/zdrowonastawieni.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here