Wiadomość o ciąży, bywa wspaniałą nowiną, na którą czeka cała rodzina. Może też być powodem do zmartwień i stresów. Co zrobić jeśli odkryjemy, że niechciana ciąża przytrafiła się właśnie nam?

Zdecydowana większość ciąż jest powodem do wielkiej radości. Fakt, że za dziewięć miesięcy pojawi się na świecie mały człowiek, wzbudza w nas wielkie uczucie miłości i zadowolenia. Są jednak i takie sytuacje, kiedy zapłodnienie następuje poprzez brak zabezpieczenie, a więc na skutek nieodpowiedzialnego zachowania. Przysłowiowa „wpadka” może poważnie skomplikować życie i wywrócić świat do góry nogami. Niechciana ciąża jest najczęściej powodem do wstydu, złości i większość kobiet próbuje, zwłaszcza przez pierwsze kilka miesięcy, ukrywać ją przed bliskimi. Przychodzi jednak moment, kiedy brzuch jest na tyle widoczny, że niechciana ciąża wychodzi na światło dzienne. Nie warto więc żyć samotnie z tajemnicą.

Niechciana ciąża, często wiąże się z samotnością

Ojciec dziecka, zwłaszcza jeśli jest to znajomość bardzo wczesna, lub przypadkowa, może nie chcieć mieć nic wspólnego z dzieckiem. Wiadomość o „wpadce” potrafi poważnie wystraszyć nieodpowiedzialnych rodziców, do tego stopnia, że jedno z nich bierze nogi za pas i zrywa wszelką znajomość z matką. To niestety dość częste przypadki, kiedy pojawia się niechciana ciąża. Chwila zapomnienia i nieodpowiedzialności może wywrócić świat do góry nogami. Trzeba tu także podkreślić, że okoliczności zajścia w ciąże mogą być różne. Każdy przypadek jest inny i należy podejść do niego ze zrozumieniem. Jak postępować w sytuacji, gdy niechciana ciąża przytrafi się właśnie nam?

przyszli rodzice

Przede wszystkim należy zachować spokój i zimną krew. Koniecznie trzeba udać się do lekarza ginekologa, który potwierdzi nasze przypuszczenia. Tylko na tej podstawie będziemy mieli 100 procentową pewność, że doszło do zapłodnienia. Jak więc sobie radzić, gdy pojawia się niechciana ciąża?

Każda kobieta zasługuje na wsparcie i zrozumienie. Każdy popełnia błędy i nie można go odtrącać. Ciężarna, już i tak jest w ciężkim stanie psychicznym, a brak pomocy bliskich może prowadzić do ryzyka depresji. Zwróćmy się do bliskich nam osób, poszukajmy w nich wsparcia. Razem zawsze łatwiej jest stawić czoło przeciwnościom losu.
To, co na początku wydaje się największym zmartwieniem, po rozmowie i pomocy innych, wcale nie musi na takie wyglądać. Strach ma wielkie oczy i trzeba podejść do problemu ze stoickim spokojem.

Szukajmy więc rozmowy, wsparcia i zrozumienie, kiedy pojawia się niechciana ciąża. Ryzyko wystąpienia depresji w przypadku niechcianej ciąży, jest ogromne. Burza hormonów, złe samopoczucie, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, oraz strach i wyrzuty sumienia sprawiają, że kobiety są bardzo podatne na ten rodzaj zaburzeń psychicznych.

Dlatego tak ważne jest wsparcie i opieka serdecznych osób. Doświadczony lekarz ginekolog może doradzić nam jak pomóc sobie, poprzez korzystanie z grup wzajemnego wsparcia. Są one szczególnie ważne, ponieważ pomagają przejść przez najtrudniejszy czas możliwie najłatwiej i spojrzeć na problemy z innej perspektywy. Grupy wsparcia są obecne na internecie i w realnej rzeczywistości. Należą do nich kobiety w takiej samej sytuacji życiowej, u których pojawia się niechciana ciąża. Warto skorzystać z takiej pomocy, jeśli tylko mamy taką możliwość.

ciąża

Co jeśli kobieta, u której pojawia się niechciana ciąża, planuje aborcję? Takie rozwiązanie, dla większości dziewczyn, jest największym pragnieniem. W wielu krajach, w tym także w Polsce przeprowadza się legalne zabiegi usuwania ciąży. Muszą być jednak spełnione odpowiednie przesłanki, aby taki zabieg został legalnie przeprowadzony w szpitalu. Oczywiście działa w naszym kraju nielegalne podziemie, gdzie lekarze ginekolodzy za odpowiednią sumę pieniędzy wykonują zabiegi aborcji.

Trzeba mieć jednak wielką świadomość ryzyka takich zabiegów i ewentualnych komplikacji w postaci krwawienia, lub bezpłodności. Dochodzi do tego również trauma psychiczna. Kobieta po zabiegu usuwania ciąży może przeżywać ciężkie załamanie psychiczne i depresję.

Niechciana ciąża, to wiadomość, która wzbudza strach, wstyd i rozpacz. Dla większości kobiet, to niesamowicie trudny czas, w którym potrzeba im wsparcia i zrozumienia bliskich osób. Pamiętajmy o tym wszyscy, nie oceniajmy, tylko wyciągnijmy pomocną dłoń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here