Ciąża to bardzo wyjątkowy czas w życiu kobiety i całej rodziny. Wiadomość o dziecku bywa dużym zaskoczeniem, a czasem jest tym na co para czeka bardzo długo. Zawsze jednak jest to powód do szczęścia, bo pojawienie się w rodzinie nowego maluszka przynosi wszystkim dużo radości, choć oczywiście również mnóstwo zmartwień i trosk. Przebieg ciąży też może wyglądać bardzo różnie i jest w zasadzie zależny od organizmu kobiety, każda kobieta przeżywa ciążę inaczej, na swój indywidualny sposób.

Mówi się, że ciąża jest fizjologiczna wtedy, gdy przebiega w sposób naturalny, bez zbędnych ingerencji medycznych i bez komplikacji. Czy jednak możliwe jest aby ciąża była stanem zupełnie idealnym. Wydaje się, że raczej nie. Cześć panów zwykło mówić, że ciąża to nie choroba. I co gorsza, powtarzają to również panie. Co to właściwie oznacza? Oczywiście, że ciąża to nie jest stan chorobowy, czyli taki w którym organizm zmaga się z chorobą, czyli stanem nieprawidłowym, niekorzystnym. Ciąża jest fizjologią kobiety i prawie każdy organizm kobiecy jest gotowy na to, aby urodzić dziecko. Jednak stwierdzenie, że ciąża to nie choroba jest nacechowane w ten sposób, że ma pokazać, że panie w ciąży powinny się czuć świetnie i co więcej powinny chodzić do pracy i zachowywać się jak gdyby nigdy nic.

kobieta w ciąży

Przecież jesteś zdrowa, ciąży to nie choroba. Życzę każdemu kto tak mówi, aby poczuł na własnej skórze, z jakimi dolegliwościami może borykać się kobieta przez dziewięć miesięcy ciąży. Niech ten kto tak mówi, poczuje to wszystko, a potem przemyśli swoją tezę raz jeszcze. Co więc dzieje się w czasie ciąży. W pierwszym etapie ciąża jest jeszcze niezauważalna, ale w organizmie kobiety już zachodzą ogromne zmiany i może ona poczuć od razu, że coś się zmienia. Takie dolegliwości, jak nudności, wymioty i uczucie wielkiego zmęczenia często towarzyszą kobiecie w pierwszym trymestrze ciąży i są w zupełności normalne i nie należy się nimi przejmować.

Wymioty zazwyczaj ustępują po pierwszych trzech miesiącach, choć czasami zdarza się też tak, że mogą pozostać do samego końca ciąży. W pierwszym trymestrze dziecko jest malutkie i zaczyna dopiero się kształtować. Jest to najbardziej wrażliwy czas, podczas którego kobieta musi na siebie szczególnie uważać. W czasie ciąży jest sporo rzeczy, których nie należy robić i jeść. W katalogu zakazanych produktów znaleźć można na przykład sery niepasteryzowane, wędzone wędliny, owoce morza. Oczywiście zakazany jest alkohol i to spożywanie go nawet w najmniejszych ilościach oraz zakazane jest też palenie papierosów.

Te rzeczy należy traktować poważnie, bo mogą bardzo zaszkodzić dziecku. W drugim trymestrze ciąży brzuszek ciążowy zaczyna się lekko zaokrąglać, ale wyraźnie widoczny tak naprawdę może być dopiero w ostatnich miesiącach ciąży. W trakcie całej ciąży jest szereg badań do przeprowadzenia. Przede wszystkim co miesiąc należy wykonywać badania krwi, aby kontrolować ogólny stan zdrowia kobiety i rozwijającego się dziecka. Z krwi robi się też takie badania jak test na toksoplazmozę, HIV, poziom cukru we krwi. Specyficznym badaniem w ciąży jest tak zwana krzywa cukrowa.

małe buciki

Polega ono na tym, że pobiera się na czczo krew do oznaczania poziomu glukozy, potem kobieta wypija roztwór glukozy i badanie jest postarzane po godzinie i po dwóch godzinach od wypicia roztworu. W wyniku tego badania może okazać się, że kobieta cierpi na cukrzycę ciążowa. Poza tym, wykonuje się też USG aby sprawdzić stan płodu, oraz wiele innych badań, w tym też badania prenatalne, które mają na celu wykluczenie istnienia wielu chorób genetycznych u dziecka i ewentualne rozpoczęcie leczenia.

W trzecim trymestrze ciąży brzuch kobiety znacznie się powiększa, bo i dziecko jest już duże oraz szykuje się do wyjścia na świat. Ciąża trwa czterdzieści tygodni i najczęściej dość precyzyjnie wyznaczony jest termin porodu. Przyjmuje się, że poród który odbywa się dwa tygodnie przed i dwa tygodnie po terminie wyznaczonym przez lekarza, jest porodem o czasie. Warto badać się w ciąży i kontrolować stan dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here