Ciążą nazywamy okres trwający od momentu zapłodnienia komórki jajowej do momentu rozwiązania. Statystycznie ciąża trwa czterdzieści tygodni. Dziewięćdziesiąt dziewięć procent dzieci rodzi się w dziewiątym miesiącu ciąży. Kiedy płód, jest dojrzały, rozpoczyna się poród dziecka.

Do objawów porodu zaliczamy: huśtawkę nastrojów, obniżenie wagi ciała o półtora kilograma, silne parcie na pęcherz, skurcze przepowiadające, odejście czopa śluzowego, uciążliwy ból pleców, pachwin i ud, brak apetytu, odejście wód płodowych i skurcze właściwe.
Część kobiet odczuwa ogólny niepokój, bóle głowy, uderzenia krwi do głowy, nerwobóle uciskowe, kołatanie mięśnia sercowego. Wystąpić mogą wymioty, biegunka, wzdęcia i parcie na odbytnicę. Poród dziecka to naturalny akt. Bardzo bolesny dla kobiety.

Pierwsza faza porodu naturalnego to skurcze i rozwarcie szyjki macicy. W początkowym etapie występują co dziesięć minut. Są słabe. Regularne i bolesne skurcze parte trwają czterdzieści pięć sekund. Skurcze powodują rozszerzanie się szyjki macicy u kobiet. Towarzyszy im silny ból w okolicach kręgosłupa i podbrzusza.
Większość porodów odbywa się bez komplikacji. Kiedy szyjka macicy osiągnie rozwarcie na szerokość dziesięciu centymetrów, rozpoczyna się druga faza porodu. To kluczowy moment. Poród dziecka musi nastąpić maksymalnie w ciągu dwóch godzin. W momencie wystąpienia komplikacji lekarz położnik podejmuje decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia.

Ten etap kończy się narodzinami dziecka

mama i dziecko

Do trzeciej fazy porodu fizjologicznego zaliczamy wydalenie łożyska z błonami porodowymi i odcięcie pępowiny. Tę część porodu nazywamy okresem łożyskowym lub po płodowym. Oddzielenie i wydalenie łożyska z organizmu kobiety trwa od pięciu do trzydziestu minut.
Poród dziecka kończy się czwartą i ostatnią fazą. W tym czasie cały personel medyczny szpitala położniczego zadba o matkę i noworodka. Pierwszy kontakt narodzonego dziecka z matką nie powinien być zaburzony. Dla dziecka jest on najważniejszy. Ma to duży wpływ na jego psychiczną i fizyczną kondycję po przyjściu na świat. Poprawia jego krążenie krwi. Normuje oddech noworodka.

Opieka medyczna podczas porodu jest niezbędna. W niektórych przypadkach dochodzi do komplikacji. Zagrażają one życiu przyszłej matki i dziecka. Do komplikacji porodowych zaliczamy: silne krwawienie, powolny poród dziecka, zwolnienie akcji serca noworodka i rodzącej kobiety, wycieńczenie porodowe, występowanie zbyt powolnych akcji porodowych, kolizję pępowinową, pękniecie macicy, krwotok, zakażenie około porodowe, brak sił i odwodnienie.

Poród dziecka może być najpiękniejszym momentem w życiu kobiety lub traumatycznym przeżyciem. Rozróżniamy różne rodzaje porodu. Pierwszy z nich to poród siłami natury. Po porodzie naturalnym rodząca kobieta bardzo szybko odzyskuje formę. Pobyt w szpitalu matki dziecka jest krótki.
Drugi rodzaj porodu to cesarskie cięcie. Ten zabieg chirurgiczny wykonywany jest, kiedy poród siłami natury jest niemożliwy. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. To poród medyczny. Dziecko przychodzi na świat, omijając kanał rodny. Zabieg trwa około trzydziestu minut.

na porodówce

Operację tą wykonuje się najczęściej w przypadku ciąży mnogiej, nieprawidłowego położenia dziecka, makrosomii płodu, występujących mięśniaków w kanale rodnym rodzącej. W Polsce przez cesarskie cięcie rodzi się czterdzieści trzy procent dzieci.
Kolejnym rodzajem porodu jest poród kleszczowy. To poród zabiegowy. Podczas porodu używany jest aparat, który działa na zasadzie wytwarzania próżni. Polega on na uchwyceniu główki dziecka i wyciągnięciu noworodka na zewnątrz. W naszym kraju przeprowadza się rocznie około pięciu procent porodów zabiegowych.

Poród w wodzie zaliczany jest do porodów naturalnych. Jest chętnie wybierany przez przyszłe mamy. Mogą urodzić w komfortowych warunkach. Kobiety rodzą, będąc zanurzone, w wodzie. Bardzo ważna jest temperatura wody. Musi być odpowiednia. Podczas tego porodu kobiety tracą mniej krwi.
Bez względu na rodzaj porodu najważniejsze jest zdrowie przyszłej matki i noworodka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here