Młodzi rodzice na każdym badaniu widzą coraz więcej. Z początku jest to widać jedynie poszczególne organy, które jeszcze ni jak nie przypominają gotowej formy. Cały czas chcieliby wiedzieć, jakie imię mogą planować. Pytanie o płeć dziecka – kiedy?
Przygotowania na pełnych obrotach
Przyszli rodzice przygotowują się od momentu, kiedy dowiadują się, że ich rodzicielstwo nadchodzi wielkimi krokami. Duża część przygotowań to nauka – jeśli chodzi o mamę, oraz przebudowanie pokoju – jeśli chodzi o tatę. Uszykowanie miejsca dla dziecka to bardzo ważna rzecz, w przyszłości może to być pomieszczenie, dzięki któremu rodzice będą mogli mieć chwilę spokoju.
Oczywiste jest, że trzeba przygotować wszystkie produkty związane z higieną dziecka. Pieluszki zarówno jednorazowe jak i tetrowe, produkty do mycia delikatnej skóry dziecka oraz wszystkie inne, które będą potrzebne w szpitalu oraz w pierwszych dniach w domu.
Co mówią badania?
Lekarz w zależności od potrzeby zaleca częstotliwość spotkań z ciężarną kobietą. Podczas badania z początku nie widać niemal nic na ekranie urządzenia USG. Z czasem obraz coraz bardziej przypomina noworodka. Rodzice widzą, że dziecko porusza się a kobieta odczuwa synchronizację tego co widzi na monitorze a czuje wewnątrz siebie. Ojcowie zwykle są przy badaniu po to, żeby poczuć się częścią wszystkiego co się dzieje.
Podczas spotkań lekarz wymaga od kobiety również wyników po badaniu krwi oraz moczu oraz stara się ocenić jej ogólny stan zdrowia. Może to rzutować na przebieg ciąży oraz samopoczucia kobiety w trakcie jej trwania. W przypadku bardzo złych wyników przyszła mama wysyłana jest do szpitala, żeby być pod stałą kontrolą specjalistów. Dzieje się tak najczęściej w ostatnich miesiącach ciąży. Taka decyzja również zapada, kiedy jest już blisko ciąży a dziecko jest źle ułożone.
Po stronie rodziców
Młoda mama powinna zachowywać się najbardziej odpowiedzialnie, jak tylko może. W końcu pod sercem nosi małego człowieka. Najlepiej, żeby miała zbilansowaną dietę, wtedy istnieje większa szansa, że niczego nie zabraknie. Kobieta musi też pamiętać, żeby przyjmować leki i witaminy, które zapisuje lekarz. Mają one pomóc zapewnić bezpieczeństwo ciąży.
Niezaprzeczalnym wymogiem jest odrzucenie palenia papierosów i spożywania alkoholu. Niektóre źródła informują, że szklanka piwa wypita sporadycznie ma pozytywny wpływ na przebieg ciąży, jednak z racji zawartości alkoholu, lepiej, żeby zdarzało się to bardzo rzadko. Stres w ciąży również nie powinien występować. Chociaż to trudne, gdyż kobieta denerwuje się często z racji buzujących w niej hormonów. Do kiedy to możliwe, dobrze jest zażywać świeżego powietrza. Będzie ono miało dobry wpływ zarówno na mamę jak i na nienarodzone jeszcze dziecko.
Po stronie ojców pozostaje przede wszystkim pomaganie ukochanej. Najlepiej, żeby pomagali też pamiętać o lekach lub przestrzeganiu zakazów. Niekiedy to trudne, bo kobiety lubią upierać się przy swoim. Nie zmuszanie ciężarnej do biernego palenia, również będzie dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że takie zachowanie nie będzie też dobre w przyszłości dla dziecka.
Prawidłowy rozwój dziecka jest uwarunkowany wieloma rzeczami. Trzeba pamiętać, że każde posunięcie rodziców, może mieć wpływ na dziecko. Kiedy rodzice czekają aby poznać płeć dziecka – czyli od około 16 tygodnia ciąży – muszą również dbać o każdy inny aspekt, który ma wpłynąć na jego zdrowie. Dla kobiet ważne jest, żeby nie panikować. Zbyt mocna popadanie w rady z książek doprowadzi jedynie do zgrzytów z innymi członkami rodziny. Dobre praktyki są ważne, jednak każdy jest inny i nie w każdym przypadku da się dostosować takie same działania. Książki zwykle oparte są o czyiś przykład, co oznacza, że dobrze sprawdziły się w jego przypadku. Ciężko będzie odwzorować czyjeś życie tylko po to, żeby zmusić się do zastosowania rad, które wymyślił. Ważne, żeby kobiety w ciąży dbały zarówno o siebie, jak i o dziecko, jednak ważne, żeby robiły to z głową. W końcu nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.