Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – mówi bardzo znane powiedzenie. Ci prawda, pies to naprawdę bardzo wierny towarzysz życia, który potrafi pokochać bez granic i wprowadzić do domu radość. Zarówno przytulanie się do psa potrafi znacznie polepszyć humor, jak i zabawa z nim to świetna frajda. Dodatkowo można psa nauczyć różnych sztuczek i również przez takie interakcje budować z nim więź. Za to dla osób aktywnych, tak zwanych sportowych duchów, pies może być świetnym partnerem podczas treningu. Ale jakiego psa wybrać?

Ludzie często dzielą się na zwolenników psów lub kotów. Jedni i drudzy potrafią podać zalety posiadania swoich pupili oraz wady tych drugich. Jednak ostatecznie każdy potrafi przyznać, że to właśnie posiadanie zwierzęciem potrafi polepszyć humor.

Dlaczego warto mieć psa?

Bo nabywając psa zdobędziesz przyjaciela. Właściciele tych cudownych zwierząt wiedzą co to znaczy być witalnym przez tego futrzastego czworonoga po powrocie z pracy. Dodatkowo, przestaniesz czuć się samotnym i będziesz miał się do kogo przytulić. To bardzo uspokaja. Na spacerach na pewno będziesz zagadywany przez innych właścicieli czworonogów, dzięki czemu polepszysz swoje zdolności społeczne i poszerzysz grono znajomych. Obowiązek wyprowadzania psa zwiększy częstotliwość spędzania czasu na dworze i ilość wykonywanych kroków, co tylko polepszy twoje zdrowie.

Jakiego psa wybrać?

Decydując się na psa warto wziąć pod uwagę wiele elementów. Jednakże najpierw zastanówmy się czy nie chcemy wziąć psa ze schroniska lub szczeniaczka szukającego domu. W schroniskach, a mówię to jako wolontariusz, jest wiele wspaniałych psów, którym się w życiu nie poszczęściło. Psy nie trafiają tam ze swojej winy. Biorąc psa ze schroniska możemy dowiedzieć się wiele o jego charakterze, ponieważ opiekunowie na pewno będą potrafili pomóc. Oczywiście, często czeka nas wiele pracy z takim pieskiem, zanim poczuje się u nas dobrze, ale pieski ze schroniska naprawdę potrafią stworzyć piękną rodzinę. Dodatkowo po zadbaniu o takiego pieska od razu wyglądają one lepiej. Co ciekawe, w schroniskach można znaleźć też rasowe pieski.

Zastanawiając się nad pieskiem musimy, bez oszukiwania samych siebie, zastanowić się, jakie warunki możemy zaoferować psu i czy będą dla niego wystarczające. Niestety do małej kawalerki nie weźmiemy dużego dobermana lub huskiego, ponieważ będzie im tam za ciasno. Do małych mieszkań lepiej nadają się małe pieski, w stylu chihuahua, maltańczyka czy yorka. Także wiele kundelków nie wyrasta na za duże. Nawet jamniki czy Beagle oraz buldogi francuskie to świetne pieski do mieszkania. Potrzebują one być wyprowadzane na spacery, ale większości pieskom starczą krótki wyjścia. Natomiast jeśli wolimy harty, owczarki niemieckie lub podhalańskie, bernardyny, a nawet labradory to musimy być świadomi, że takie pieski potrzebują zdecydowanie więcej przestrzeni w domu, a także dłuższych spacerów, na których mogą wylądować swoją energię. Nie rzadko takie psy bierze się do lasu czy na rowery, a nawet na wyprawy w góry, ponieważ mają one duże pokłady energii, którą muszą w jakiś sposób rozładować. Dodatkowo husky, kalambury, bernardyny, owczarki i inne to psy o grubej i gęstej sierści, które nie są przystosowane do upałów.

Wybierając pieska należy również wziąć pod uwagę stan naszej rodziny. Nie od dziś wiadomo, że wychowywanie dziecka razem psem zapobiega alergiom u dziecka w przyszłości. Jednak należy wybrać rasy łagodne, dostosowane do życia z dziećmi. Osoby niedoświadczone nie powinny mieć możliwości wychowywania dzieci z agresywnym psem, ponieważ stanowi to dla dzieci zagrożenie. Psy rodzinne to na przykład labradory i Golden retriever.

Przed podjęciem decyzji warto też zastanowić się ile pieniędzy możemy poświęcać na psa miesięcznie. Większe psy będą potrzebowały więcej jedzenia, które, co naturalne, wyjdzie drożej. Niektóre pieski, zwłaszcza rasowe, muszą być karmione specjalną karmą, co również do najtańszych nie należy. Niektóre rasy są bardzo chorowite, co skutkuje częstymi wizytami u weterynarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here