Jazda na rolkach jest jednym z najwspanialszych sportów, jaki w ogóle kiedykolwiek wymyślono. Jako jedna z nielicznych aktywności jednocześnie łączy czystą zabawę z dbałością o formę i zdrowie. Jeżeli więc przymierzasz się do tego, by w końcu się nią zająć i w pewnym stopniu powrócić do czasów swojego dzieciństwa, kiedy to dosłownie codzienne śmigałeś na kolorowych wrotkach, powinieneś oczywiście pomyśleć nad tym, jakie rolki kupić, by tę jazdę co nieco sobie ułatwić. Istnieją ich przeróżne rodzaje.

Rolki mogą być przeznaczone zarówno dla osób zaawansowanych, które chcą pracować nad umiejętnością wykonywania skomplikowanych trików, jak i dla tych zupełnie początkujących, które jeszcze nigdy wcześniej nie miały ich nawet na nogach. Przed udaniem się do sklepu musisz więc sam szczerze odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy jesteś amatorem, czy raczej zawodowcem? Czy preferujesz płynną i spokojną jazdę, czy może masz ochotę nieco bardziej poszaleć na drogach? Te wszystkie kwestie wymagają doprecyzowania. Dopiero gdy to zrobisz, sam dowiesz się, jakich rolek potrzebujesz.

Najpierw przyjrzyjmy się najpopularniejszym modelom rolek. Każdy z tych rodzajów znajdziesz w sklepie sportowym, dlatego dobrze by było mieć pojęcie, czym on jest i czym się charakteryzuje. Pierwsze są zawsze rolki regulowane. Najpopularniejsze, bo też najczęściej wybierane przez klientów. A dlaczego? Ponieważ rolki regulowane dedykuje się dzieciom, a to właśnie one najczęściej są odbiorcami wrotek. Pozwalają one na zwiększenie rozmiaru buta (nawet o kilka numerów), dzięki czemu mogą rosnąć wraz z dzieckiem i służyć mu przez dłuższy czas. Idealnie sprawdzają się podczas nauki jazdy, ponieważ nie pozwalają na osiąganie zbyt dużych prędkości, dzięki czemu są po prostu bezpieczne. Jeżeli więc zamierzasz śmigać po drogach razem ze swoim dzieckiem, koniecznie zaopatrz malucha w parę rolek regulowanych. Nie kosztują one dużo. Przeważnie ich cena wynosi od dwustu do maksymalnie czterystu złotych.

Teraz czas zająć się czymś bardziej specjalistycznym. W końcu czytasz ten artykuł głównie po to, by dowiedzieć się, jakie rolki kupić dla siebie. W sklepach na pewno dostrzeżesz także rolki z wymienną płozą. Są one lepszą opcją od tych regulowanych, ale raczej nikt z dorosłych nie będzie mógł po nie sięgnąć, gdyż wytrzymują one obciążenia wynoszące maksymalnie sześćdziesiąt kilogramów. Jeżeli więc twoja waga jest przynajmniej ciut wyższa, musisz spojrzeć na inne grupy produktów. Być może rolki rekreacyjne, nazywane również fitnessowymi, okażą się dla ciebie dobre. To modele dedykowane osobom początkującym, najczęściej wybierane przez amatorów. Sprawdzają się w jeździe rekreacyjnej, dlatego jeśli na swoich nowych rolkach nie zamierzasz przesadnie szaleć i nie interesuje cię wykonywanie żadnych trików, z takiej pary powinieneś być w stu procentach zadowolony. Pamiętaj jednak, że rolki rekreacyjne sprawdzają się głównie na płaskim i równym terenie. Raczej nie poradzą sobie z pokonaniem krzywego chodnika bez doprowadzenia cię do upadku.

Możesz też oczywiście przyjrzeć się jeszcze bardziej specjalistycznym sprzętom do jazdy. Rolki szybkościowe okażą się spełnieniem twoich najskrytszych marzeń, jeżeli już od wielu lat jeździsz na wrotkach i czujesz się w tym tak dobry, że postanowiłeś przejść na wyższy stopień zaawansowania i zacząć brać udział w wyścigach – chociażby tych amatorskich. Możesz też rywalizować sam ze sobą. Na rolkach szybkościowych jest to jak najbardziej możliwe. Osiągniesz na nich dużo wyższe prędkości niżeli na rolkach rekreacyjnych, dzięki czemu każda przejażdżka stanie się emocjonującym przeżyciem, doprowadzającym do nagłego wyrzutu adrenaliny. Podobne wrażenia powinny ci zapewnić rolki agresywne, które są z kolei przeznaczone do wykonywania przeróżnych trików i akrobacji. Wyposażone w niewielkie kółeczka pozwalają wjeżdżać na rampy, cienkie balustrady i deski, a także umożliwiają wykonywanie dynamicznych zakrętów i okrążeń. Rolki agresywne są odkryją przed tobą zupełnie nowe możliwości. Być może zatem to po nie warto sięgnąć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here