Wybór imienia dla dziecka nie jest prostą sprawą. Rodzice chcę żeby pasowało ono do nazwiska. Wiele osób wierzy również, że za imieniem idą określone cechy charakteru, które pomogą w wielu sytuacjach w życiu. Część rodziców decyduje się na popularne imiona jak Zuzia, Julia czy Maja. Inni wolą nietypowe imiona, które wyróżnią dziecko z tłumu, czy kojarzą się z postaciami ze znanych filmów dla przykładu można tu podać Elsę czy Madeleine.

Co roku ministerstwo cyfryzacji publikuje ranking najpopularniejszych imion damskich i męskich. Możemy dzięki temu zobaczyć jakie aktualnie panują trendy w imionach. Ostatnie takie zestawienie pochodzi z 2018 roku i dla imion dziewczęcych przedstawia się następująco (20 najpopularniejszych imion wraz z liczbą ich nadania).
Zuzanna – 8866; Julia – 8468; Maja – 8033; Zofia – 7928; Hanna – 7723; Lena – 7650; Alicja – 5759; Maria – 5442; Amelia – 5310; Oliwia – 5058; Aleksandra – 4428; Wiktoria – 4248; Emalia – 3995; Laura – 3928; Natalia – 3920; Antonina – 3764; Pola – 3565; Liliana – 3155; Iga – 3114; Marcelina – 3097.

Jeśli już wiemy jakie imiona są najpopularniejsze warto zastanowić się jakie imię dla dziewczynki wybrać. Poniżej zostaną przedstawione znaczenia kliku z najpopularniejszych imion.
Zuzanna – jest to imię biblijne. Pierwotnie wywodzi się on słowa „szoszannah”. Oznacza ono lilię (kwiat). Początkowo nadawane było ono dziewczynkom bardzo delikatnym. Według słownika imion, osoba o takim imieniu jest bardzo wrażliwa i urokliwa. Ciężko nie zwrócić na nią uwagi ze względu na naturalne piękno. Artystyczna dusza wraz z poczuciem stylu dodają jej pewności siebie. Imieniny Zuzanny wyznaczono w kalendarzu na: 18 stycznia, 11 maja, 24 maja, 6 lipca,11 sierpnia, 19 września, 17 października. Patronkami imienia są Św. Zuzanna z Salerno, Św. Zuzanna męczennica perska i Św. Zuzanna męczennica rzymska.

dziewczynka

Kolejnym popularnym imieniem jest Julia. Osoby o tym imieniu charakteryzują się pełnią majestatu oraz wdzięku. Poza tym często skrywają swoje uczucia i emocje. Czasami jest to tak mocne, że wydaje się że Julie sprawiają wrażenie nieczułych i obojętnych. Imię to pochodzi z Rzymu, jest damskim odpowiednikiem Juliusza. Stało się popularne od czasów znanego na całym świecie Juliusza Cezara. W Polsce imię to prawdopodobnie zaczęło być używane od XVIII wieku.

Imieniny Julii przypadają wiele razy w roku. Są to między innymi: 8, 12, 17 styczeń, 28 luty, 8, marzec, 8, kwiecień, 22 maj, 12, 19 czerwiec, 2, 30 lipiec, 10 wrzesień, 18 październik, 10, grudzień. Najpopularniejszą datą jest jednak 22 maja. Patronkami imienia są Św. Julia z Kartaginy oraz Św. Julia Billiart. Ta pierwsza pochodziła z Kartaginy. W czasie podróży do Włoch została zamordowana ponieważ nie chciała uczestniczyć w pogańskich obrzędach. Z kolei Julia Billiart była założycielką Zgromadzenia Sióstr od Najświętszej Maryi Panny z Namur. W czasie swojego życia została sparaliżowana i uzdrowiona w czasie modlitwy.

imię dla dziewczynki

Trzecim najpopularniejszym imieniem jest imię Maja. Osoba o tym imieniu chciałaby osiągać wielkie czyny. Dąży do ulepszania świata wokół siebie, jak i w całości. Duża pomysłowość i łatwość przyswajania wiedzy pozwalają jej realizować stawiane przed sobą cele. Imię to pochodzi od hebrajskiego „mariam” co znaczy napawać radością, innym pochodzeniem może być egipskie meri-jam co znaczy ukochana przez Boga. Imieniny Mai przypadają na 9 kwiecień, 1 maj i 12 września, ale to pierwsza z dat jest najpopularniejsza. Należy zwróci uwagę, że imię Maja nie ma swojej patronki.

Tuż za podium w 2018 roku znalazło się imię Zofia. Kiedyś bardzo popularne obecnie wraca do łask. Kobiety o tym imieniu są pracowite i rozsądne. Dodatkowo mają mnóstwo ciekawych pomysłów i odgrywają często rolę liderów w grupie. Imię to pochodzi od greckiego „sophia” co znaczy mądrość. Imieniny Zofii przypadają na 30 kwiecień, 15 i 24 maj oraz na 18 i 30 wrzesień. Najpopularniejszą datą jest 15 maj. Patronką imienia jest Św. Zofia. Była ona rzymianką, która zginęła w początkach chrześcijaństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here