Telewizor to prawdziwe centrum multimedialne każdego domu czy mieszkania. Ten duży multimedialny kombajn montujemy zazwyczaj w salonie na najważniejszej ścianie w pomieszczeniu, tej naprzeciwko kanapy.

Nie bez powodu telewizor znajduje się w pomieszczeniu w którym każdego dnia spędzamy najwięcej czasu – w końcu to właśnie na nim oglądamy codziennie telewizję, przeglądamy internet i oglądamy filmy na platformach streamingowych takich jak Netflix i HBO GO (o ile podepniemy do naszego telewizora laptopa lub komputer), a także gramy w gry jeżeli mamy konsolę. Dzięki postępującemu rozwojowi technologicznemu i coraz powszechniejszej funkcji smart tv, nasze telewizory już od kilku lat spełniają o wiele szerszą funkcję niż zwykłe urządzenie do oglądania telewizji.

Zakup nowego telewizora to zawsze bardzo ważna decyzja zakupowa. Jest to urządzenie, które swoje kosztuje – nowy 42 calowy telewizor nieznanych marek kosztuje co najmniej 1000 złotych, ale jeżeli chcemy markowy telewizor od Samsunga lub LG, który będzie miał 42, 50 lub 55 cali, to musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia około 2500-3500 złotych co jest już naprawdę konkretną i sporą sumą pieniędzy.

Dlatego też decyzja ta musi zostać podjęta przede wszystkim po odpowiedniej analizie rynku i wszystkich najciekawszych modeli, które mieszczą się w naszym budżecie, który oczywiście już na samym początku musimy sobie ustalić. Kupujemy telewizor do 1500 złotych, do 2000 złotych czy też może do 3000 złotych? To bardzo ważne.

Jeżeli będziemy już wiedzieć jaką kwotą pieniędzy dysponujemy, to będziemy mogli przystąpić do drugiego kroku, czyli poczytaniu trochę o funkcjach, możliwościach i zaimplementowanych w telewizorach technologiach. Dzięki tej wiedzy będziemy o wiele bardziej świadomym i dojrzałym klientem i będziemy dzięki temu wiedzieli dokładnie jakie funkcje posiadają konkretne telewizory mieszczące się w naszym budżecie i które z nich posiadają najwięcej funkcji lub mają funkcje i technologie, które nas najbardziej interesują.

Przed rozpoczęciem poszukiwań naszego wymarzonego telewizora musimy… zmierzyć nasz pokój. Tak, nie przesłyszeliście. Dzięki świadomości wymiarów naszego pokoju będziemy mogli obliczyć jakiej maksymalnej wielkości będzie mógł mieć ekran nasz telewizor, tak żeby dało się oglądać na nim telewizję w możliwie jak najwygodniejszy i najbardziej komfortowy sposób.

telewizor 4k

Dla pokoju, w którym jedna z długości wynosi mniej niż 3 metry polecanym rozmiarem matrycy w telewizorze będą 32 cale. Jeżeli pokój ma między 3 a 3.5 metra, to telewizor może mieć do 43 cali. Telewizor 49-calowy najlepiej będzie pasował do 4-4.5 metrowego pomieszczenia, 55-calowy do pokoju, który ma od 4.5 do 5 metrów. Największe telewizory, które mają 65-75 cali najlepiej sprawdzą się z kolei do bardzo dużych pomieszczeń, w których odległość między kanapą, a telewizorem, którą jesteśmy w stanie zagwarantować, wynosi co najmniej 5.5 metra.

Kiedy zmierzymy już nasz pokój i ustalimy dzięki temu jaka wielkość telewizora będzie nam najbardziej odpowiadała, możemy przejść do kolejnego kroku, czyli wyborze rozdzielczości matrycy.

Obecnie na rynku możemy wyróżnić trzy podstawowe rozdzielczości: już mocno przestarzałe HD Ready (1280 na 720 pikseli), Full HD (1920 na 1080 pikseli) które obecnie jest standardem w telewizorach do 2000 złotych oraz 4K UHD (3840 na 2160 pikseli) będące nowym standardem który powoli zaczyna przeganiać Full HD w liczbie sprzedanych telewizorów.

tv i popcorn

Jaka rozdzielczość będzie dla nas najlepsza? Jeżeli myślimy o naszym telewizorze jako inwestycji na kolejne 4, 5 czy nawet 6 lat, to zdecydowanie najbardziej przyszłościowym wyborem będzie 4K UHD. Obecnie telewizory 4K są coraz tańsze i za niecałe 2000 złote uda nam się kupić taki telewizor.

Jaki telewizor 4K będzie dla nas najlepszy? Oczywiście taki, który posiada Smart TV. Niestety większość kanałów telewizyjnych nie oferuje 4K, dlatego pełnię potencjału takiego telewizora poznamy przy oglądaniu wybranych filmów i seriali na Netflixie, czy też grając w gry na konsoli. Oczywiście sytuacja ta z każdym rokiem poprawia się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here