Antybiotyk pomaga zwalczyć infekcję bakteryjną, jednak wyjaławia florę jelit. Po przebytej antybiotykoterapii, warto urozmaicić swoją dietę i sięgnąć po probiotyk dla dorosłych.

Silne antybiotyki są skuteczne w zwalczaniu dolegliwości wywołanych przez bakterie, jednak szkodzą nie tylko chorobotwórczym drobnoustrojom, ale i dobrym bakteriom w naszych jelitach. Często jeszcze przez kilkanaście dni po zakończeniu kuracji antybiotykowej czujemy się osłabieni, brakuje nam energii.

Jak zatem wesprzeć organizm po wyczerpującej antybiotykoterapii? Przede wszystkim jedzmy więcej produktów bogatych w witaminy i minerały ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nie wracajmy zbyt szybko do pracy, ponieważ odpoczynek jest ważnym czynnikiem w procesie regeneracji organizmu po antybiotykoterapii. Dobrym pomysłem będzie też sięgnięcie po probiotyk dla dorosłych.

Senność, zmęczenie, brak energii

Nasz organizm po antybiotyku przypomina nieco pole bitwy. Po pokonaniu wroga jesteśmy bezpieczni, ale i nasze jednostki bojowe są wycieńczone i wymagają regeneracji – szczególnie, że walczyliśmy ciężką bronią. Zupełnie normalne wydaje się więc nadmierne zmęczenie i zwiększone zapotrzebowanie na sen.

Dlatego nie eksploatujmy swojego organizmu i pozwólmy sobie na odpoczynek oraz długi, spokojny sen. Jednak pamiętaj, że relaks to nie leżenie przez 24 godziny na dobę w łóżku pod ciepłą kołdrą. Po zakończeniu antybiotykoterapii warto ubrać się ciepło i wyjść na krótki spacer. W ten sposób dotlenimy mózg i rozruszamy mięśnie.

W przezwyciężeniu braku energii może też pomóc dodatkowa dawka witamin i minerałów. Najlepiej dostarczyć ich organizmowi w łatwo przyswajalnej formie wraz z pokarmem, wzbogacając swoją dietę o większą ilość warzyw – najlepiej w postaci zup warzywnych, a także owoców np. świeżo wyciskanych soków owocowych. Nie możemy też zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Nie tylko w trakcie wracania do formy należy pić dużo wody. Po zakończeniu antybiotykoterapii nie powinniśmy rezygnować z przepisowych 2l płynów dziennie. Najlepiej sięgać po średnio zmineralizowaną wodę niegazowaną.

Probiotyk po antybiotyku?

Po antybiotyku mikroflora bakteryjna naszych jelit może zostać wyjałowiona, co ma wpływ na procesy zachodzące w układzie trawiennym.

Po antybiotykoterapii warto zastosować odpowiedni probiotyk dla dorosłych. Dobrze przyjmować go już w trakcie antybiotykoterapii, aby systematycznie dostarczać jelitom nowych dobrych bakterii.

Często zadajemy sobie pytanie, czy brać probiotyk przed czy po antybiotyku. Otóż probiotyk najlepiej wziąć po wieczornej dawce antybiotyku, przed położeniem się do łóżka.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here