Wypadnie macicy

0
191

Nadmierne rozciągnięcie mięśni pochwy, miednicy oraz odbytu może się przyczyniać do znacznego obniżenia narządów rodnych kobiety. Wypadanie macicy to problem, z jakim zmaga się niemal połowa pań które rodziły, ale schorzenie to pojawia się także z wielu innych przyczyn i znacząco utrudnia życie. Jak zatem skutecznie zapobiegać wypadaniu macicy i jak efektywnie leczyć tą chorobę, kiedy się już pojawi?

Wypadanie macicy objawy

Objawy wypadania macicy występują z różnych przyczyn, co więcej, zdarza się to zarówno u młodych kobiet, jak i dojrzałych pań. Schorzenie to pojawia się najczęściej po porodzie, kiedy dochodzi do znacznego osłabienia aparatu podtrzymującego narządy miednicy mniejszej. Trudny, przeciągający się w czasie poród, a przede wszystkim wysoka waga urodzeniowa dziecka to najczęstsze przyczyny tego stanu. Statystyki wyraźnie wskazują, że do obniżenia narządów miednicy mniejszej u kobiet, które rodziły, dochodzi niemal w 50% przypadków. Przypadłość ta pojawia się równie często u pań w okresie menopauzy, kiedy drastycznie spada poziom estrogenu, hormonu odpowiadającego między innymi za jędrność i elastyczność tkanek. Na nieprzyjemne dolegliwości związane z wypadaniem macicy uskarżają się także kobiety cierpiące na schorzenia związane ze zwiększonym ciśnieniem w jamie brzusznej. Przewlekły kaszel czy zaparcia zwiększają bowiem nacisk na narządy rodne znacząco osłabiając podtrzymujące je struktury, czego skutkiem jest wypadanie macicy. Podobne objawy mogą się pojawić u pań nadmiernie otyłych, jak również u kobiet wykonujących na co dzień prace fizyczne związane z dźwiganiem.

Dolegliwości towarzyszące wypadaniu macicy są wyjątkowe nieprzyjemne i wiążą się z dużym dyskomfortem, znacząco utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Pojawia się między innymi uczucie parcia, ciężkości i pełności w kroczu. Parcie na mocz, zwiększona częstotliwość jego oddawania, a nawet nietrzymanie moczu to również charakterystyczne objawy schorzenia. Może się także pojawić problem z prawidłowym oddawaniem stolca i gazów, a także bóle podbrzusza czy też części krzyżowej kręgosłupa i wiele innych symptomów, uzależnionych od stopnia zaawansowania choroby.

Wypadanie macicy – leczenie nieoperacyjne i zabiegi

Jak przeciwdziałać i leczyć wypadanie macicy? Ćwiczenia wzmacniające mięśnie miednicy, zwłaszcza trening mięśni Kegla, to działania profilaktyczne, które mogą zapobiec wystąpieniu choroby, a także są pomocne we wczesnym jej stadium. Konieczna jest także rezygnacja z dźwigania ciężkich przedmiotów, a jeśli zachodzi taka potrzeba, zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych czy też pessarów kostkowych zaleconych przez lekarza specjalistę. W ciężkim przebiegu choroby stosuje się leczenie operacyjne, a technikę zabiegu dostosowuje do stopnia zaawansowania schorzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here