Jeśli jesteś miłośnikiem myślistwa albo pieszych wypraw, to nie jest dla ciebie tajemnicą, że powinieneś posiadać odpowiednie wyposażenie, które pozwoli ci na bezpieczne przemierzanie dzikich ostępów, ale również ułatwi przeżycie w warunkach, które nie zawsze są sprzyjające. Nóż myśliwski, latarka czy też adekwatna do wyprawy odzież to z pewnością elementy, które powinieneś uwzględnić w swoim ekwipunku.

Ubranie i obuwie na wyprawę

Wybierając się na polowanie czy też na wymagającą pieszą wycieczkę z dala od cywilizacji, powinieneś zaopatrzyć się przede wszystkim w odpowiednią do warunków pogodowych odzież i obuwie. Należy wziąć przy tym pod uwagę porę roku i teren, prognozy pogody, długość wycieczki czy też różne zdarzenia losowe.

Najlepszym wyborem na takie eskapady jest odzież maskująca, specjalnie wzmocnienia w miejscach, które często się przecierają i są narażone na rozdarcie. Takie newralgiczne punkty to często łydki, kolana, łokcie bądź pośladki. Siadanie, klękanie czy nawet upadek mogą spowodować rozdarcie, dlatego warto o tym pomyśleć już wcześniej. Wzmocniona odzież pozwoli uniknąć takich przykrych sytuacji.

Przedzieranie się przez gęstą roślinność, którą dość często stanowią jeżyny, naraża nas także na wbijające się w ciało kolce albo na uszkodzenie odzienia. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jaki materiał i jakie wzmocnienia zastosowane zostały w okolicach łydek.

Oczywiście znaczenie ma również to, czy w naszym ubraniu wykorzystano materiały, które odprowadzają pot, a przy tym zapewniają odpowiednią wentylację. Pozwolą one na utrzymanie higieny i uchronią przed przeziębieniem, którego łatwo dorobić się w zapoconym ubraniu, kiedy temperatura (nagle) spadnie. Pamiętajmy jednocześnie, że takie ubrania powinny być wygodne i nie powinny krępować ruchów.

Obuwie, które zabieramy na wyprawę, powinno przede wszystkim zapewniać dobrą przyczepność do podłoża i chronić przed upadkiem w wyniku poślizgnięcia. Ważne jest także, aby było wykonane z mocnego materiału i lekko usztywniało kostkę, co ochroni nas przed zranieniami i zwichnięciami. Z kolei oddychająca membrana zapobiegnie dostawaniu się wilgoci do buta nawet podczas przechodzenia przez płytki strumyk, a jednocześnie pozwoli odprowadzać nadmiar ciepła i potu na zewnątrz.

Dodatkowe akcesoria

Podczas polowań, jak i pieszych wypraw, będą nam potrzebne również odpowiednie drobne akcesoria. Należą do nich między innymi latarka, nóż myśliwski, a także odpowiednia zapalniczka.

Latarka powinna być odporna na wstrząsy czy upadki z wysokości, a także na niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak wilgoć, o którą nie jest trudno jesienią. Latarki myśliwskie są idealnym wyborem, ponieważ są wytrzymałe i mają możliwość regulacji natężenia oraz szerokości snopu światła, co zdecydowanie ułatwia pracę z nimi i pozwala na dostosowanie ich do naszych potrzeb.

Z kolei nóż myśliwski bardzo dobrze sprawdza się w każdej sytuacji. Wcale nie musi być wykorzystywany do oprawiania zwierzyny – nada się także do przecinania różnych rzeczy, strugania drewna czy innych drobnych prac obozowych. Dzięki materiałom, z których jest wykonany, długo trzyma swoją ostrość, dobrze leży w dłoni i można wygodnie się nim posługiwać, stosując różne chwyty. Ważną zaletą jest również dołączony do niego odpowiedni pokrowiec, chroniący użytkownika przed przypadkowym rozcięciem. Zazwyczaj można przypiąć go do paska, co pomaga w pozostawieniu noża pod ręką.

Ostatnim istotnym akcesorium jest zapalniczka, która może pomóc w pozyskaniu źródła ciepła w razie awaryjnych sytuacji. Aby sprawdziła się w trudnych sytuacjach, musi być odporna na zamoczenie i na różnego rodzaju zniszczenia. Dzięki temu nawet w najtrudniejszej chwili będziemy mogli się ogrzać, czy nawet zasygnalizować komuś naszą obecność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here