Zwierzęta bardzo pozytywnie wpływają na samopoczucie człowieka. I to nie tylko te, które posiadają sierść i pozwalają się głaskać. Naukowcy udowodnili, że przypatrywanie się rybkom i dbanie o nie, to rewelacyjny sposób na pozbycie się stresu. Wśród nas jest wiele osób, które marzą o własnym akwarium, jednak boją się tego, czy będą potrafiły je założyć i utrzymać. W poniższym artykule skupimy się na zakładaniu pierwszego akwarium. Przekonasz się, że wcale nie jest to takie skomplikowane.

Gdzie najlepiej ustawić akwarium?

Poradnik zakładania akwarium rozpoczniemy od rozstrzygnięcia kwestii jego lokalizacji. Nie powinna ona wynikać z przypadku. I chodzi tutaj zarówno o miejsce, jak i mebel, na którym takie akwarium postawimy. Co do zasady nie stawia się akwarium przy oknie. Niektórzy twierdzą, że zapewniają rybkom oświetlenie. Jednak nie o taki rodzaj światła tutaj chodzi, ponieważ doprowadza ono do nadmiernej ilości glonów. Dlatego najlepiej, gdy zbiornik z rybami ulokujemy gdzieś w głębi pomieszczenia.

Jeśli chodzi o podstawę dla stanowiska dla akwarium, to musi być ona stabilna i odporna na wodę. Warto również sprawdzić jej wytrzymałość, ponieważ akwarium z wyposażeniem to całkiem spore obciążenie. Godne polecenia są szafki akwariowe, które dedykowane są właśnie do ustawienia akwarium.

Oczywiście nie każdy posiada w domu przestrzeń, która wręcz czeka na ustawienie akwarium. Rozpoczynając przygodę z akwarystyką warto jednak postarać się o to aby wszystkie czynności wykonywać zgodnie z zasadami i zdrowym rozsądkiem. Niektórzy myślą, że im mniejsze akwarium, tym prościej je utrzymać. Jednakże należy mieć świadomość, że w niewielkim zbiorniku trudno jest zachować stabilność biologiczną oraz naturalną równowagę. Z całą pewnością warto zapoznać się z artykułami publikowanymi na blogu firmy zoologicznej Aquael.pl.

Co powinno znaleźć się na wyposażeniu akwarium?

Wyposażając akwarium, powinniśmy kierować się myślą, że będzie ono domem dla rybek. W związku z czym powinniśmy postarać się zapewnić im jak najlepsze warunki. Na podstawowe wyposażenie akwarium składają się:

  • oświetlenie,
  • ogrzewanie, np. grzałki akwariowe,
  • filtr,
  • napowietrzacz.

To, jakie konkretnie produkty wybierzemy, zależy przede wszystkim od wybranego gatunku rybek. Większość rybek akwariowych pochodzi ze strefy międzyzwrotnikowej, gdzie zarówno dzień, jak i noc trwają po 12 godzin. Dlatego planując oświetlenie, trzeba dostosować się do ich sposobu funkcjonowania. Nie mniej ważne jest oczyszczanie wody z niebezpiecznych substancji za pomocą filtra oraz wzbogacanie wody w tlen. Nowoczesne filtry posiadają zazwyczaj również napowietrzacz.

Wśród akwariowych dodatków wymienić można:

  • tło,
  • podłoże,
  • dekoracje,
  • rośliny.

Dodatki do akwarium pełnią funkcję estetyczną, czyli poprawiają efekt wizualny, ale także zapewniają tym wodnym zwierzętom optymalne warunki do życia.

Jakie ryby do akwarium?

Na koniec poruszymy kwestię doboru rybek do akwarium. Zarybianie akwarium może być początkiem wspaniałej przygody. Nie poleca się jednak zakupu agresywnych gatunków lub takich, które posiadają jakieś specyficzne wymagania. Błędem jest także zarybianie akwarium przedstawicielami różnych gatunków.

Duże znaczenie ma również rozmiar rybek oraz ich ilość. Ryby to zwierzęta stadne, czyli takie, które najlepiej czują się pośród co najmniej kilku towarzyszy. Na potrzeby początkujących akwarystów przygotowano zestawy akwariowe, które dostarczają sprawdzonych rozwiązań przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here