Osoby znajdujące się w tak zwanej „grupie ryzyka” są o wiele bardziej narażone na POChP, niż przeciętni ludzie. Dane, niestety, tylko to potwierdzają – obecnie w Polsce na tę dolegliwość choruje ponad 2 miliony osób. Nie ulega zatem wątpliwości, że to dość przerażająca statystyka. Nie obawiaj się jednak – jeśli wykryto u Ciebie Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, możesz z nią walczyć! Jeśli jednak nie masz zdiagnozowanej dolegliwości płuc, ale odczuwasz niepokój w związku ze swoim oddechem, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się z niego, czy jesteś narażony na POChP i w jaki sposób radzić sobie z chorobą.

W skrócie o POChP

Aby móc rozwinąć szerzej temat POChP, najpierw należy wyjaśnić, czym właściwie jest owa dolegliwość, jak się objawia oraz jakie przyczyny są dla niej charakterystyczne. POChP to przewlekła choroba płuc, charakteryzująca się męczącym kaszlem, dusznościami oraz wykrztuszaniem plwociny. Obecnie jest ona uznana za chorobę cywilizacyjną – na całym świecie na POChP choruje ok. 400 milionów ludzi. Dolegliwość ta, w skrócie, polega na zwężeniu się oskrzeli, a w efekcie na utrudnionym oddychaniu.

Przyczyny choroby

Ciężko jednoznacznie określić przyczyny Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Czynniki te mogą być zarówno wewnętrzne – choroba autoimmunologiczna, genetyka, jak i zewnętrzne – zła jakość powietrza, palenie tytoniu, praca w pyle. Pewne jest natomiast, że wdychanie dymu papierosowego, smogu i pyłu nie wpływa na zdrowie zbyt pozytywnie. Niestety – długotrwałe przebywanie wśród czynników szkodliwych dla płuc zawsze może negatywnie się na nas odbić. Więcej o przyczynach POChP znajdziesz na portalu Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl. Jeśli zatem jesteś ciekaw wpływu środowiska na jednostkę chorobową, koniecznie zajrzyj na tę stronę.

Objawy POChP

Głównym objawem POChP jest przewlekły kaszel, który w większości przypadków jest bagatelizowany. W końcu łatwiej machnąć ręką i zrzucić winę na kaszel palacza. Strach daje o sobie znać dopiero w momencie pojawienia się duszności – wtedy do potencjalnie chorego dociera fakt, że chyba coś jest nie tak. A co się dzieje, gdy pojawia się plwocina? Wtedy mamy w głowach najczarniejsze scenariusze. Plwocina jest bowiem wydzieliną, w której może znajdować się zarówno ślina i resztki jedzenia, jak i ropa oraz krew.

„To tylko brak kondycji!”

Choć choroby płuc bardzo często można mylić, istnieje kilka charakterystycznych punktów POChP. Po pierwsze dolegliwość ta atakuje głównie mężczyzn (ponad 60% chorych). Po drugie natomiast – panowie najczęściej są w wieku ok. 40 lat. Jeśli zatem znajdujesz się w grupie ryzyka i odczuwasz problemy oddechowe po nawet najmniejszym wysiłku, nie szukaj winy w swojej kondycji. Nie bagatelizuj sygnałów, które wysyła Ci Twój organizm – są one oczywistymi objawami, które mogą (choć nie muszą) okazać się chorobą. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://oddychajmy.pl/kto-moze-byc-w-grupie-ryzyka-pochp/

Co mogę zrobić dla swojego zdrowia?

Gdy czytamy o różnego rodzaju chorobach, na które możemy być narażeni, często zadajemy sobie pytanie: Jak tego uniknąć? Odpowiedź jest bardzo prosta: poprzez kontrolowanie swojego stanu zdrowia i odpowiednie reakcje na nieprawidłowości.

  • Monitoruj swój oddech – jeśli wysiłek fizyczny nie sprawia Ci problemów, a Twój oddech jest równomierny, czysty i płynny, prawdopodobnie nie masz się czego obawiać. Gdy jednak usłyszysz w nim jakieś zmiany, na przykład świszczenie, koniecznie zwróć na to uwagę. Pamiętaj, że bagatelizowanie pierwszych sygnałów płuc to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby chore.
  • Nie bój się lekarzy – często zatykamy uszy, słysząc o jakichkolwiek badaniach profilaktycznych. Zachowanie to argumentujemy strachem przed informacją o potencjalnej chorobie. Niestety – nie istnieje żadna inna magiczna metoda na wykrycie, a w konsekwencji – pozbycie się choroby. Jeśli zatem obawiasz się o stan swoich płuc, czym prędzej udaj się do lekarza. Skieruje cię on na szereg badań, które pomogą uzyskać szczegółowe informacje na temat Twojego zdrowia.
  • Prowadź zdrowy tryb życia – nie ulega wątpliwości, że jakość spożywanego przez nas pożywienia jest niezwykle ważna. Zwracaj więc uwagę na swój sposób odżywiania i wybieraj wyłącznie zdrowe produkty. Nie uciekaj także przed ćwiczeniami! Dbaj o swoją kondycję na tyle, na ile jest to możliwe.
  • Unikaj papierosów i smogu – jeśli jesteś palaczem, zrób wszystko, by rzucić lub przynajmniej częściowo ograniczyć swój nałóg. Pamiętaj, że papierosy są prawdziwym morderstwem dla naszego zdrowia! Zawierają one około czterech tysięcy trujących składników, które transportujemy wprost do płuc.

Podsumowując…

Jeśli jesteś mężczyzną w wieku około 40 lat, prawdopodobnie znajdujesz się w grupie ryzyka chorobowego. W związku z tym zachęcamy do poddania się badaniu profilaktycznemu. Nie ulega wątpliwości, że standardowa spirometria nie wyrządzi Ci żadnej krzywdy, a może w stosunkowo szybki sposób wykryć nadchodzącą dolegliwość. Pamiętaj – nic nie tracisz, a istnieje prawdopodobieństwo, że wiele zyskasz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here