Zauważenie pierwszych symptomów świadczących o problemie alkoholowym jest niesamowicie ważne. Rozpoczęcie terapii w początkowym stadium choroby znacząco zwiększa bowiem szanse na pokonanie nałogu. Jednocześnie uświadomienie sobie uzależnienia od różnego rodzaju trunków jest bardzo trudne. Sprawdź, jakie zachowania związane ze spożywaniem alkoholu powinny cię zaniepokoić.

Regularne spożywanie alkoholu

Zdecydowana większość społeczeństwa od czasu do czasu sięga po alkohol. Problem pojawia się jednak, gdy zdarza się to zbyt często lub wręcz regularnie. Wiele osób nie traktuje weekendowego picia, wina do obiadu czy też piwa po pracy jako powodu, żeby rozpocząć leczenie alkoholizmu. A właśnie takie zachowania również mogą być przejawem uzależnienia, nawet jeśli nie wiążą się ze stanem upojenia alkoholowego. Zaniepokoić powinna zwłaszcza sytuacja, gdy brak alkoholu w określonych sytuacjach powoduje rozdrażnienie czy też gdy odmówienie sobie wypicia trunków jest wręcz niemożliwe.

Szukanie okazji do wypicia alkoholu

O problemie alkoholowym może świadczyć także to, że to nie alkohol pojawia się przy okazji, a raczej szuka się pretekstów do napicia się wódki, piwa czy też wina. Alkoholicy są prawdziwymi mistrzami znajdowania powodów, dla których warto sięgnąć po ulubione trunki. Świętowanie sukcesów, zapijanie porażek, spotkanie ze znajomymi lub rodziną – każda okazja będzie dobra do postawienia na stole alkoholu. Ponadto w Polsce dodatkowym problemem jest przyzwolenie społeczne na obecność alkoholu przy niemal dowolnej okazji.

Sięganie po alkohol nawet bez towarzystwa

Dość wyraźnym znakiem wskazującym na uzależnienie od alkoholu może być picie go w samotności. Dla alkoholików zgłaszających się do specjalistów i ośrodków z serwisu najlepszeterapie.pl picie bez towarzystwa zazwyczaj przez długi czas nie było źródłem niepokoju. Zauważenie problemu może być jeszcze trudniejsze, jeśli podobne zachowania obserwuje się wśród rodziny i znajomych. W takiej sytuacji często wieczorna lampka wina do książki czy też poranne piwo przed pracą są uważane po prostu za normę.

Zaniedbywanie obowiązków przez alkohol

Czerwona lampka powinna zapalić się, jeśli alkohol jest powodem niewywiązywania się z różnego rodzaju obowiązków. Odwołanie po raz kolejny spotkania ze znajomymi przez kaca, regularne branie urlopu na żądanie przez weekendowe picie czy też odpuszczanie sobie gotowania przez stan nietrzeźwości można już uznać za dość wyraźne oznaki problemu z alkoholizmem. W dalszym stadium choroby trudności może sprawiać nawet zachowanie higieny osobistej i wykonywanie obowiązków zawodowych.

Ukrywanie się z piciem alkoholu

Osoby uzależnione od alkoholu dość często ukrywają się ze swoim problemem. Niekiedy może mieć to związek z brakiem akceptacji nadmiernego spożywania alkoholu przez najbliższe otoczenie. Zazwyczaj maskowaniu uzależnienia towarzyszy również uczucie wstydu z powodu niemożności odmówienia sobie wypicia. Oprócz tego alkoholik może okłamywać bliskich i nawet wypierać się spożywania alkoholu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here