Czy wydziedziczenie oznacza całkowite pozbawienie członka rodziny prawa do spadku? Okazuje się, że potocznie rzeczywiście większość osób właśnie tak rozumie wydziedziczenie, jednak formalnie oznacza ono zupełnie coś innego. Dowiedz się więcej o wydziedziczeniu.

Komu przysługuje spadek?

Spadek przysługuje członkom rodziny osoby zmarłej. Polskie prawo jasno reguluje, kto ma prawo do majątku zmarłego w całości bądź części. Warto jednak podkreślić, że każdy, kto posiada majątek, może nim swobodnie dysponować. Oznacza to, że jeszcze za życia może przepisać zgromadzone dobra dowolnym osobom lub organizacjom, które nie muszą być ze spadkodawcą spokrewnione. Jeśli rodzina została pominięta w testamencie, może ubiegać się o zachowek. Jak podkreśla kancelaria adwokacka w Częstochowie, osoba wydziedziczona nie może starać się o zachowek. Należy jednak podkreślić, że wydziedziczenie może nastąpić tylko w niektórych przypadkach.

Kiedy można wydziedziczyć?

Wydziedziczenie bardzo często jest istotą większości sporów, jakie pojawiają się w przypadku, w którym prowadzone są sprawy o podział majątku w Częstochowie. Trzeba wiedzieć, że osobą wydziedziczoną może być tylko ta, która zachowuje się w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego albo zagraża wręcz życiu spadkodawcy. Co więcej, wydziedziczenie może nastąpić, jeśli osoba wydziedziczana nie spełnia podstawowych obowiązków rodzinnych, na przykład nie udziela spadkodawcy wsparcie lub niezbędnej opieki. Wydziedziczenie musi być jasno zaznaczone w testamencie.

Jak potwierdza adwokat Łukasz Kowalski, który prowadzi kancelarię prawną w Częstochowie, wydziedziczenie może zostać podważone. Następuje to w sytuacji, w której osoba wydziedziczona nie zgadza się z powodem wydziedziczenia albo kiedy sam spadkodawca rezygnuje z wydziedziczenia i wybacza określone zachowania członkowi rodziny. Podważyć można również sam testament.

Artykuł powstał na podstawie informacji merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here